2019 mutfak dekorasyon fikirleri neler olacak ? 2019 mutfak dekorasyonlar trendleri ve en güzel mutfak aksesuarlarını trenddekorlar.com takipçileri için derledik.

Ev dekorasyonu fikirleri tüm odalarda olduğu kadar mutfak dekorasyonunda da önemli detaylar içermektedir. Mutfaklar özellikle kadınların gününün büyük bir bölümünü geçirdiği alanlardır. Geniş ve kullanışlı olmasının yanında mutfak dekoru da kadınlar için hayli önemlidir. Yoğun hazırlık zamanlarında rahat ve kullanışlı bir mutfak, normal zamanlarda ise iç açıcı ve göze hoş görünen mutfaklar tüm kadınların hayalidir.

Güzel bir mutfak dekoru yapmak, uygun mutfaklara uygun aksesuar ve eşyaların yerleştirilmesi ile mümkündür. Ancak mutfak dekorasyonu tasarlarken ilk uygulanacak kriter, mutfağın düzenli ve kullanışlı olmasıdır. Çünkü düzenli ve kullanışlı olarak dizayn edilen mutfakları dekore etmek hem daha kolay, hemde daha eğlencelidir.

Düzenli ve kullanışlı bir mutfak için öncelikle mutfak dolabını seçmek gerekir. Seçilecek mutfak dolabı mutlaka mutfağınızın yapısına uyumlu olmalıdır. Örneğin büyük mutfaklar için dekorasyon tasarımı yapılırken küçük ebatlarda dolap seçmeniz, mutfağınızı oldukça boş gösterecek ve göze hoş gelen bir mutfak yapmanızı oldukça zorlaştıracaktır. Büyük bir mutfağa sahipseniz neredeyse modası hiç geçmeyen avangard mutfak dolabı modelleri sizin için doğru tercih olabilir. Yok ben avangard sevmiyorum diyenler için modern, açık renk ağırlıklı ve detay aksesuarlar içeren dolaplar uygun olacaktır.

Küçük mutfaklar için dekorasyon

Küçük mutfaklar için dekorasyon yapmak isteyenler ise daha sade ve açık renk dolaplar tercih edebilirler. Renk olarak açık renk üzerine koyu detaylar veya canlı renkler ile süslenmiş dolaplar küçük mutfakları daha geniş ve ferah bir görünüme kavuşturacaktır. Ayrıca küçük mutfaklarda halı seçimi de oldukça önemlidir. Dolap seçimine göre halı rengi seçerek zemini ferah gösterebilir, ayrıca mutfak halısı modellerini inceleyip, dolap ve perdeye oranla biraz koyu renk bir perde seçerek görsel bütünlüğü gözü yormadan yakalayabilirsiniz. Ayrıca yakaladığınız bu görsel bütünlük mutfağınıza ekleyeceğiniz küçük aksesuarları da ortaya çıkartarak mutfağınızın oldukça şık bir görünüme kavuşmasına imkan sağlayacaktır.

Mutfakların bir diğer vazgeçilmezi ise mutfak masasıdır. Mutfak masaları mutfağın ölçülerine göre seçilmeli ve mutlaka mutfakta kullanım alanı kalmasına dikkat edilmelidir. Büyük mutfaklar için genişletilebilen masalar ve rahat ve koyu renk sandalyeler seçilmeli, küçük mutfaklarda ise daha küçük ve şık masalar ile uygun sandalyeler seçilmelidir. Ayrıca küçük mutfaklarda mutfak masası için uygun bir köşe ayırma şansınız var ise bir köşe takımı, köşe takımına uygun bir masa ve masa altına yerleştirilebilen iki adet sandalye oldukça şık ve kullanışlı olacaktır.

2019 mutfak dekorasyonu ile ilgili örnek görseller;