Evinizde bulunan çeşitli kavanoz kapakları ile birbirinden güzel süsler yapabilirsiniz. Üstelik bu süsleri yapmak için tek ihtiyacınız olan ise biraz ilham…

Hepimiz evlerimizde kavanoz kullanırız ve kavanoz kapaklarının belirli aralıklar ile değiştirilmesi gerektiğini, aksi taktirde üzerinde bakteri oluştuğunu biliriz. Peki yenisi ile değiştirilen kavanoz kapaklarından oldukça güzel süsler yapabileceğiniz söylesek ne dersiniz ? Hemde yok denecek kadar az bir maliyetle bu işi yapacağınızı düşünmek daha cazip geliyor değil mi? Eğer sizde kavanoz kapakları ile muhteşem süsler yapmak ve evinizi kendi yaptığınız süsler ile donatmak istiyorsanız kavanoz kapağından süs eşyaları yapma detaylarına geçelim.

Kavanoz kapağından süs eşyaları yapmak için ihtiyacımız olan temel malzemeler; kavanoz kapakları, zevkinize göre renk seçimi yapılmış boyalar, yine zevkinize göre tercih edeceğiniz çeşitli aksesuarlar veya fotoğraflar. Tabi ek olarak bir yada iki adet küçük boyama fırçası, yapıştırıcı ve dekoratif veya renkli ipler de ihtiyacımız olan malzemeler arasında. Tüm malzemeleri temin ettikten sonra gelelim yapım aşamasına…

İlk olarak seçtiğimiz kavanoz kapağını odamıza veya eşyalarımıza uyumlu olacak bir renk boya ile boyuyoruz. Boyarken dikkat etmemiz gereken detay boyanın kapağın her yerinde eşit olması ve fırça izi veya belirgin renk farkı olmamasıdır. Kapağımızı bir veya daha fazla renge boyayıp şekil verdikten sonra kuruması için bir süre bekliyoruz. Bekleyişin ardından kuruyan kapağı dilediğimiz süsler ile zenginleştiriyoruz. Bu süsler bir fotoğraf, bir obje veya başka bir süs malzemesi olabilir. Örneğin seçtiğiniz bir fotoğrafı tam kapağın ebatlarında kesip içine yerleştirerek desenli kavanoz kapağını fotoğraf çerçevesi olarak kullanabilirsiniz. Hatta birkaç kapak ve birkaç farklı fotoğrafı birleştirerek fotoğraf çerçevesini aile fotoğrafı albümüne dönüştürebilirsiniz.

Evinizde olan veya satın almanız durumunda da oldukça ucuza mal olacak kavanoz kapağı süsleme işi ile ilgili örnek görselleri inceleyip fikir alabilirsiniz.

Kendin yap kavanoz kapağı süsleme modelleri