Salon dekorasyonuna önem verenler ve dekorasyon yapmak isteyenler için salon dekorasyonu yapmanın püf noktalarını derledik.

Ev dekorasyonunun en önemli bölümü kuşkusuz salonlardır. Doğru yapılan bir dekorasyon salonunuzu çok şık göstereceği gibi, yanlış bir dekore ise fazla para harcamanıza rağmen, kötü bir salon sahibi olmanıza sebebiyet verecektir.Evde vaktimizi en çok salonda geçiririz. Dolayısıyla en önemli bölüm salonlarımızdır. Yazımızda, “Doğru salon nasıl dizayn edilir?” ve “Salon dekorasyonu yapmanın püf noktaları” gibi hususlardan bahsedeceğiz.

Salonunuzun Geometrik Yapısı

Salon dekore ederken yapmanız gereken ilk hareket salonun geometrik yapısını değerlendirmektir. Salonunuzun şekline göre eşyalar seçmeniz doğru olandır.

Işığın Yönü

Doğru dekore edilmiş bir salonda olmazsa olmaz kural tabi ki ışıktır. Işın yönü salonun canlı kalmasını sağlamak için kullanılmalıdır. Dolayısıyla televizyon, masa, koltuk takımı gibi eşyalarınızın yer seçimini ışığı kapatmayacak şekilde dekore etmelisiniz.

Şömine Ve Yemek Masası

Her salonda şömine veya yemek masası olacak diye bir husus yoktur. Fakat sizin geniş bir salonunuz varsa ve şömine veya yemek masası koymak istiyorsanız, alanı daraltmayacak bir bölüme koymalısınız. En büyük husus ise, ışığı kesmeyecek bir yerde olmalarına dikkat edin.

Boya Ve Duvar Kağıdı Rengi

Boya, badana veya duvar kağıdı yapmadan önce, salon dekorasyonunuzu yapmış olmalısınız. Mobilya ve diğer eşyalarınızı seçmeniz, duvar renginizi ortaya çıkaracaktır. Unutmayın, küçük bir salonunuz varsa mutlaka açık renk, eğer büyük bir salonunuz varsa da koyu renkler tercih edebilirsiniz.