Çocuklarınız için birbirinden güzel çocuk odası dekorasyon ürünleri ile çocuk odanızı tasarlıyoruz. 2019 çocuk odası dekorasyon fikirlerini sizler için derledik.

Çocuklarımızın evde ki küçük dünyası olan çocuk odaları, birbirinden güzel ve rengarenk seçenekler ile 2019 trend dekorlar arasında şimdiden yerini aldı. Çocuk odası dekorasyonu yapmak isteyenleri bu yıl bir çok seçenek bekliyor. Çocuk odaları genellikle küçük olmaktadır ve odaların temelini yatak ve elbise dolabı oluşturmaktadır. Çocuk odası dekorasyonu için ilk yapmanız gereken odanın büyüklüğüne göre dekoratif bir yatak seçmektir. Seçilecek yatak tercihini çocuğa bırakmak çocuğunuzun odasını sevmesini daha çabuk benimsemesini sağlayacaktır. Yatak seçimini çocuğa bıraktık, yatak seçimi yapıldı ise sırada kullanışlı ve yine çocuğun ilgisini çekecek bir dolap seçimi kalıyor. Dolap seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli husus olabildiğince kullanışlı olması ve az yer kaplamasıdır. Çünkü yatak ve dolap yerleşimi yapıldıktan sonra odada mutlaka oyun alanı kalmalı. Yatak ve dolap seçiminin ardından çocuk odasının ana temasını kurmuş ve en zor aşamayı bitirmiş oluyoruz.

Şimdi sıra geldi çocuk odası için detay ve aksesuar seçimine. Çocuklar için en güzel çocuk odası dekorasyonunu yapmak için dekorasyon yapmanın inceliklerini ve dekor seçeneklerini alt başlıklar halinde inceleyelim.

Çocuk odası halısı

Çocuk odaları için halı seçimi oldukça önemlidir. Çocuğun sevdiği çizgi film kahramanlarının görsellerini içeren halılar seçmek çocuğun ilgisini çeker ve odasına alışma sürecini hızlandırır. Model seçimini çocuğa bırakarak halı ile ilgili önemli kriterleri biz seçiyoruz. Çocuk odaları için seçilecek halılar mutlaka kaymaz tabanlı olmalıdır. Çünkü çocukların odada oynarken halı ile birlikte kayarak düştükleri çok sık görülmektedir. Kaymaz zemin kadar önemli bir diğer konu ise çok tüylü ve toz tutmayan halıları seçmekten kaçınmaktır. Çünkü tüylü halılardan kopan tüyler solunum yolu ile çocukların ciğerlerine ulaşarak sağlığa zararlı olabiliyor.

Oyuncak ve aksesuar seçimi

Çocuk odalarının vazgeçilmezleri oyuncak ve çeşitli aksesuarlardır. Çocuk odanızı çocuğunuzun en sevdiği oyuncaklar ile donatmanın yanında minyatür kaydıraklar veya renkli toplar ile süsleyebilirsiniz. Ayrıca bir çok çocuğun kendine arkadaş olarak gördüğü, sevimli ayıcıklar ve peluş oyuncaklar da çocuk odalarının vazgeçilmez aksesuarlarıdır.

Aydınlatma ve duvar kağıdı

Aydınlatma çocuk odası dekorasyonu için oldukça önemli bir detaydır. Oda aydınlatması farklı şekil ve desenlerde ışıklar ile yapılabilmektedir. Gece uyumadan önce ışığın kapatılmasından sonra devreye girecek bir gece lambası da hem kullanışlı olacak, hemde odaya hoş bir görüntü verecektir. Ayrıca tavana yansıtılan desenli ışıklı gece lambaları ile hem çocuğunuzun ilgisini çekebilir, hemde uyumasını kolaylaştırabilirsiniz.

Duvar kağıdı seçimi ise çocuk odası dekorasyonlarının, onlarca farklı seçenek barındıran ve karar vermesi en zor olan detayıdır. Onlarca farklı deseni bulunan duvar kağıtları kız ve erkek çocukların beğenisine göre ayrı ayrı dizayn edilmiştir. Çocuk odası duvar kağıdı seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli husus ise duvar kağıtlarının kaliteli olması ve sağlığı tehdit edecek ürünlerden olmamasıdır.

Hayalinizde ki evde görüşmek üzere…

Çocuk odası ile ilgili bazı örnek görseller;