Küçük mutfaklar için dekorasyon fikirleri nelerdir? Küçük mutfak dekorasyonu nasıl yapılmalıdır? sorularının cevaplarını en güzel ve trend mutfak dekorasyonlarını derleyerek sizler ile paylaşıyoruz.

Günümüzün büyük bir bölümünü geçirdiğimiz mutfaklar, yıllardır evlerimizin en çok kullanılan odalarından biri konumundadır. Bir çok ev sahibi büyük bir mutfağa sahip olmak istese de maalesef bu her zaman mümkün olmuyor. Fakat büyük bir mutfağa sahip olmamanız, dünyanın sonunun geldiği anlamına da gelmez. Çünkü küçük mutfaklar da doğru dekorasyonlar tercih edildiği taktirde oldukça şık ve kullanışlı mutfaklara sahip olabilirsiniz. Gelelim en önemli konuya;

Küçük mutfaklar için dekorasyon nasıl olmalıdır ?

Küçük mutfaklar dekore edilirken ilk dikkat edilmesi gereken şey, kullanım alanlarını olabildiğince geniş bırakmaktır. Çünkü fazla detaya önem verilen ve kullanım alanı bakımından yetersiz kalan mutfaklar hem kullanışsız olur, hemde görsellik açısından oldukça vasat kalır. Mutfakta yeterli alan ayırmak için yapılması gerekenler oldukça kolay işlemlerdir. Bu işlemlere başlamak için ilk tercih az yer kaplayan, kullanışlı ve şık bir mutfak dolabı seçmektir. Seçilecek mutfak dolabı mutfağınızın maksimum 3/1’ini kaplayacak büyüklükte olmalı ve çeşitli ebatlarda raf ve çekmecelere sahip olmalıdır. Mutfak dolabında renk ve model seçimi sizin zevkinize kalmış bir detay olsa da, küçük mutfaklar için açık renk mutfak dolabı en doğru tercih gibi görülmektedir.

Dolap seçimini yaptıktan sonra sıra diğer küçük aksesuarlar ve detaylara geliyor. Eğer mutfağınızda bir yemek masası kullanmayı düşünüyorsanız kesinlikle mutfağınızın bir köşesini bu masa için ayırmalısınız. Ayırdığınız bu köşede bulunan masanın bir tarafı köşe takımlı, diğer tarafı ise küçük şık sandalyeler ile takviye edilmiş olursa hem alandan kazanabilir, hemde mutfağınıza oldukça hoş bir dekor katabilirsiniz. Eğer köşe ayırma şansınız yok ise, küçük bir yemek masası ve 4 küçük sandalye mutfağınız için oldukça isabetli bir karar olabilir.

Mutfak dekorasyonunun ana unsurlarını oluşturan mutfak dolabı ve mutfak masası seçiminden sonra sıra küçük detayları seçmeye geldi. İlk detay perde. Mutfak perdeleri özellikle küçük mutfaklarda açık renklerde seçilmelidir ki küçük olan mutfağınız açık renk perde ile daha ferah bir görünüme kavuşabilsin. İkinci önemli detay ise mutfak halısı. Mutfak halısı modelleri genellikle açık renk üzerine koyu işlemeler ile süslenmiş halılardan oluşmaktadır. Mutfak halısı seçimi tamamen göz zevkinize uygun olabilir. Ancak mutfak dolabı ve mutfak masasına uygun tonlarda seçmek mutfağınıza görsel açıdan büyük zenginlik katacaktır.

Mutfağınızı ana hatları ile dizayn ettikten sonra küçük aksesuar ve süsleri tamamen sizin göz zevkinize ve yaratıcılığınıza bırakıyoruz.

Hayalinizde ki evde görüşmek üzere…

Küçük mutfaklar için dekorasyon örnekleri;