Evinizde, kolay bulunabilen malzemeler ile dekoratif kar küreleri yapabilirsiniz. Dekoratif kar küresi yapılışı, kendin yap kategorisi ile sizlerle.

Kar küreleri evimizi süsleyen en güzel süslerden bir tanesidir. Kar kürelerini hem odanızın en güzel yerinde süs amaçlı kullanabilir, hemde sevdiğiniz birine hediye edebilirsiniz. Satın alarak kullanabileceğiniz veya hediye edebileceğiniz kar kürelerinin yerini kendi yaptığınız kar kürelerinin almasını ister misiniz ? Cevabınız evet ise kesinlikle doğru yerdesiniz.

Evde kar küresi yapımına geçmeden önce, boş zamanlarınızı değerlendirirken hem eğleneceğiniz, hemde oldukça güzel süslere sahip olabileceğiniz kar küreleri için gerekli malzemeleri listeleyelim.

Evde kar küresi yapmak için gerekli malzemeler

  • İstediğiniz model ve ebatta kapaklı cam kavanoz
  • Küçük bir aksesuar (araba, minyatür hayvan maketi, ağaç vb)
  • Slikon yapıştırıcı
  • Renkli sim
  • Suni kar parçacıkları (kırtasiyelerde bulunabilir)
  • Gliserin

Tüm malzemeleri temin ettikten sonra ilk olarak kavanozu yıkayıp leke kalmayacak şekilde kuruluyoruz. Ardından seçtiğimiz aksesuarı slikon yapıştırıcı yardımı ile kavanozun kapağına yapıştırıyoruz ve kurumaya bırakıyoruz. Kapağa yapıştırdığımız aksesuar kururken yıkayıp kuruttuğumuz kavanozun içine 4/3 oranında su doldurup, sim ve suni kar tanelerini boşaltıyoruz. Daha sonra kalan 4/1 boşluğu da gliserin ile doldurarak kavanozu hazır hale getiriyoruz. Doldurduğumuz 4/1 gliserin kavanozda ki suyun daha yoğun olmasını sağlayarak, sim ve suni kar tanelerinin, kavanozun içinde daha yavaş hareket etmesine yol açacaktır. 

Daha sonra aksesuar yapıştırdığımız kapakta bulunan slikonun tamamen kuruduğundan emin olarak kapağın kavanoz ile birleştiği kısmına slikon sürerek kapağı sıkıca kapatıyoruz ve ters çevirmeden yine kapağa sürdüğümüz slikonun kurumasını bekliyoruz. Bu sırada dilerseniz kapak çevresini önceden hazırladığınız çeşitli süs malzemeleri (kurdele, boncuk, deniz kabuğu vs) ile donatarak süsleyebilirsiniz. Kapak ve kavanozun birleştiği noktaya sürdüğünüz slikonun kuruduğundan emin olduktan sonra kavanozu ters çevirerek kendi yaptığınız kar küresini izlemenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Tasarımı ve yapımı tamamen size ait olan bu kar kürelerini ister evinizin en güzel köşesinde sergileyebilir, isterseniz de sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Hayalinizde ki evde görüşmek üzere…