Yemek odası dekorasyon fikirleri 2019 yılında bir çok farklı seçenek ile dekor tutkunlarının beğenisine sunuluyor. 2019 yemek odası dekorasyon trendleri ve fikirlerini sizler için derledik.

2019 yemek odası dekorasyonu trendleri geçen yıla oranla daha çok detay ve sade renkler içeriyor. Geniş veya küçük yemek odaları için farklı seçenekler sunan trendler herkesin beğenisini kazanmayı başardı. Geniş yemek odalarında klasik veya avangard masa ve sandalyeler tercih edilirken, küçük yemek odalarında daha sade ve canlı renkler tercih ediliyor.

Geniş yemek odaları için dekorasyon fikirleri

Geniş bir yemek odasına sahip olmak kullanım açısında avantaj gibi görünse de, dekorasyon açısından en zor odalardan bir tanesidir. Geniş yemek odalarında gösterişli ve klasik tarzda yemek masası ve uyumlu sandalyeler kullanmak her zaman doğru seçim olmuştur. Yemek masası ve sandalyeler odanın temelini oluştursa da ek detaylar olmadan çok hoş bir görüntü yakalamak imkansızdır. Geniş yemek odalarının vazgeçilmezleri dekoratif dolaplar, dolapları süsleyen şık aksesuarlar ve yemek takımına uyumlu avizelerdir. Bu kombinasyonların iyi seçilip uygulanması halinde oldukça şık ve kullanışlı bir yemek odasına sahip olabilirsiniz.

Küçük yemek odaları için dekorasyon fikirleri

Küçük yemek odaları büyük odalara göre daha az detay isteyen ve bir kaç küçük dokunuş ile oldukça gösterişli bir hale gelebilen odalardır. Küçük yemek odalarının tek dezavantajı kullanım alanı açısından kısıtlı olmasıdır. Bunun haricinde büyük odalarda yapılabilecek dekorlar küçük odalarda da bir kaç değişiklik ile yapılabilir. Örneğin gösterişli yemek takımları yerine daha sade yemek takımları kullanabilir, daha küçük ve şık bir avize seçebilir ve odada bulunan aksesuarları azaltarak kullanım alanından kazanabilirsiniz. Ayrıca küçük yemek odalarında perde ve halı seçimi de çok önemlidir. Küçük yemek odalarında perde ve halı renkleri kesinlikle açık ve göz yormayan renkler olmalıdır. Koyu renk perde ve halı seçimi odayı daha küçük ve sıkıcı gösterebilir.